trende

APARTMAN MERDİVEN TEMİZLİĞİ

APARTMAN MERDİVEN TEMİZLİĞİ

Apartman Merdiven temizliği, apartmanlarda yaşayan insanların evlerinin içi kadar önem vermeleri gereken detaylar arasındadır. Çünkü kapının kapatılması ile her şey dışarıda kalmaz; böcekler ve kemirgenler temiz olmayan apartmanlara logar ve kanalizasyonlardan gelip, sonrasında da evlerin içerisine sızarlar. Bu durumun insan sağlığı açısından çok ciddi riskleri söz konusudur.

Temizlik Şirketi

Merdiven temizliği yapan temizlik şirketleri ve bireysel çalışan kişiler bulunmasına karşın, genellikle apartman içerisinde yapılan bu işlemin sadece merdivenlerden ibaret olduğu düşünülmektedir. Oysa ki apartman temizliği, sadece merdivenlerin yıkanması ya da silinmesinden ibaret değildir. Posta kutularının, merdiven dairesinin, asansörün, kapı ve camların temizliğinin de akla getirilmesi gerekir.

Merdiven Temizliği Yapılmazsa Ne olur?

İnsanların en çok dış ortama temas eden organları elleridir. Merdiven temizliğinin yeterli yapılmazsa merdivenlere dokunulması sebebi ile pek çok mikrop vücuda alınmasına sebep olur. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp, böcek ve haşereler de temiz olmayan merdivenlerde konumlanıp, buradan evlere süzülürler. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, merdiven temizliğinin ne kadar önemli olduğunu anlamak hiç de zor olmayacaktır.

Merdiven temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de apartman içerisinde bulunan kokuyu gidermektir. Böcekler, haşereler ve kemirgenler sadece pisliğe değil; kötü kokulara da gelirler.

Merdivenler, dışarıda kullanılan ayakkabılarla inilip çıkılmaları dolayısı ile üzerlerinde çok fazla toz ve mikrop barındırırlar. Aslında genel olarak bakıldığında böyle bile olsa, merdiven temizliği yapmak zor bir iş değildir; sadece işin inceliklerinin bilinmesi ve bu iş için doğru temizlik görevlilerinin tercih edilmesi gerekir.

Hijyenik deterjanların kullanılması gereken merdiven temizliğinde yıkama işlemi ile en doğru sonuçlar elde ederiz. Ancak zaman zaman yıkama durumumuz olmaz; asansör boşluğuna su gitmesi ve bu ortamda nemin birikmesi, haşerelere davetiye çıkmasına sebep olur. Yıkamanın yapılamadığı durumlarda merdivenler sileriz. Biz silmeden önce de toz alınması için çalışma alanının hafif ıslatılmış süpürge ile süpürülmesini sağlarız.

Küçük apartmanlarda yapılan merdiven temizliği komşular arasında iş bölümü yapılarak gerçekleştirilebilir. Ancak daha büyük apartmanlar için genellikle bir apartman görevlisi bulunmakta ve temizliği onun yapması istenmektedir. Bu görevli gün sonunda çöp toplama işlemini de yapabilir. Ancak buna karşın, bu çalışanların sigortalı olmaları koşulu vardır. Bu da apartman sakinleri için yüklü aidatların ödenmesi anlamına gelir.

Bir diğer alternatif ise temizlik şirketlerinden yardım almaktır. Temizlik şirketleri sizle belirlenen periyotlarda yapılacak merdiven temizliği için anlaşma imzalarız. Bu periyotlarda haftalık ya da aylık anlaşma sağlayabiliriz. Ancak arayı çok uzatmanın, hijyen koşullarını riske sokacağı da unutulmamalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?